Blog

1 yıla neler sığdı

9 Kasım 1. kuruluş yıldönümümüzdü. Şöyle geriye baktığımızda 1 yıla neler sığdırmışız. Kısıtlı kaynaklara, pandemiye rağmen isteyince neler yapılabiliyormuş…

Simbiyoz Aktivite, Türkiye’nin Bursa ilindeki ilk sosyal girişimcilik merkezi olarak 9 Kasım 2019 tarihinde kuruldu.

Simbiyoz Aktivite tarafından gerçekleştirilen ana faaliyetleri özetlersek:

-Sosyal girişimcilik ekosistemi ile kapasite geliştirme faaliyetleri,
-Bir gönüllüler komisyonu oluşturularak gönüllü programlarının sayısını artırma
-Sosyal girişimciliği daha iyi anlamak ve işbirliği yapmak için ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ağ kurma
-Yerel ekosistem oluşturmak için üniversite, belediye ve diğer dernek ve vakıflarla ağ kurma
-Zihinsel engelli gençlik faaliyetlerinde işbirliği yapmak için diğer derneklerle ağ kurma

Bu kapsamda her bir konuyu açacak olursak,

1-Sosyal girişimcilik için eğitmen ve mentor yetiştirme programı,
BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) tarafından verilen teknik destek projesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile bölgemizde 23 sosyal girişimci eğitmen ve mentor yetiştirildi.

2-Zihinsel engelli gençlerin rekreasyon faaliyetleri,
Üniversite öğrencileri ve zihinsel engelli ikinci kademe okulları ile orff müzik metodolojileri öğrenimi, barbekü partisi, yılbaşı partisi, engelli gençler ve ebeveynleri tarafından yapılan ürünlerle ticaret merkezi kermesi üzerine atölye çalışması

3-Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) oyun geceleri “Geleceğinizle Oynayın”,
SKA hedeflerini alt hedefleriyle daha iyi anlamak için bir kutu oyunu aracı, Simbiyoz Aktivite Merkezi yöneticileri ve gönüllüleri tarafından tasarlandı. Bu oyunda, oyuncular takımlara ayrılır ve her takım bir kart alır ve her SKA ile ilgili yerel sorunları kendi üzerinde tartışır. Bir çözüm kartı seçer, etkisini ve bu etkiyi ölçmek için KPI’sını tanımlar. Fikirlerini diğer takımlarla işbirliği yaparak geliştirir ve oyun sırasında sosyal içerme anlayışını içselleştirir.

4-İTÜ Çekirdek incubee (İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından organize edilen tohum seviyesi girişimler için prestijli girişim kuluçka), melek yatırımcılarla ağ kurmak ve mentorlarla çalışma başlatmak için kapsamlı bir kıyas çalışması gerçekleştirildi.

5-Farklı sosyal program sahipleri tarafından düzenlenen Coronathon, Hack the Crisis, EUsVersusVirus, Hack the Break ve Covid-19 Hackathon’da uluslararası çevrimiçi hackathonlara katılım ve mentorluk desteği sağlandı.

6-“Bambu Online Yaz Şenliği” nde SKA ve sosyal girişimcilik konusunda eğitim verildi.
Bambu Gönüllü Eğitim Platformu, sosyoekonomik durumu uygun olmayan öğrencilere canlı, bire bir ve ücretsiz eğitim desteği sağlayan bir eğitim platformudur. Simbiyoz Aktivite olarak Bambu Gönüllü Eğitim Platformu’nda düzenlenen online yaz festivalinde 14-17 yaş arası gençlere ücretsiz sosyal girişimcilik ve SKA farkındalık eğitimi verdik.

7-Sosyal medyada sosyal girişimcilik konuşmaları
Sosyal girişimcilik konusunda farkındalık yaratmak ve izleyicileri sosyal girişimlerin parçası olmaya motive etmek için Türkiye’nin her yerinden 20 sosyal girişimci ile instagram ve Simbiyoz Aktivite Youtube kanalında 20 farklı görüşme gerçekleştirdik.

8-Covid-19 nedeniyle karantina sürecinde yaşanan ev sorunları hakkında tasarım odaklı düşünme eğitimi ve Hackathon
3 günlük eğitim ve hackathon’un ilk gününde Tasarım Odaklı Düşünme eğitimi verildi. 2. gün eğitim alan ekipler, pandemi sürecinde evde yaşadıkları sorunlarla ilgili projeleri ile çalıştılar ve mentorluk hizmeti aldılar. Son gün sunumlar yapıldı ve ödül töreni yapıldı. Toplam 1 eğitmen, 5 mentor ve 16 öğrenci, sosyal girişimci ve engelli aileleri katıldı.

9-Youtube kanalında zihinsel engelli çocukların ve ebeveynlerinin karşılaştığı farklı sorunlara odaklanan Engelliler Haftası web semineri dizisi. / Üniversiteden farklı uzmanlar, dernekler konuşmacı oldu

10-Healtech Health Innovation Dijital Platform Mentorluğu
Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Metropolis Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Sağlıkta İnovasyon Programı ve Dijital Platform üzerine ortaklıklar oluşturduk. İlk etkinlik bir hackathon oldu ve 4 takım için mentorluk üstlendik ve sosyal çevrimiçi kuluçka programımızda kuluçka girişimcimiz olmaları için final jürisinde 5 takımı ödüllendirdik

11-Müzikist Doğa Festivali Sponsorluğu
Müzisyenler Derneği tarafından düzenlenen Doğa Müzik Festivali’ne zihinsel engelli gençleri ve ebeveynlerini bir araya getiriyor ve sosyal medyada görünürlüğünü artırmak için işbirliği yaptık.

12-Kırsal kesimdeki kadınlarla örgü atölyesi
19 kadın güçlendirme derneği ile işbirliği içinde Bursa’nın farklı kırsal köylerinden 65 kadına Simbiyoz Aktivite merkezimizde oyuncak bebek üretimi ve ihracatı konusunda eğitim verildi.

13-Bursa’da kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) geliştirmek için büyük bir tekstil sanayi şirketi ile işbirliği içinde kurum ArGe personeli ve zihinsel engelli gençlerle dokuma tekstil atölyesi gerçekleştirdik.

14-Çağdaş Yaşamı Destekleme Organizasyonu Deniz Yıldızı Projesi ile üniversite öğrencilerine proje yönetimi eğitimi verdik

15-Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Eğitmenler ve mentorlar eğitim programı için Teknik Destek Hibesi kazandık.
16-İstanbul Kalkınma Ajansı (ISTKA), Healtech Health Innovation hibe programı ortaklığı gerçekleştirdik.
17-İTÜ Çekirdek (İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından organize edilen tohum seviyesi girişimler için prestijli girişim kuluçka) express kuluçka girişimcisi olduk.

18- Dijital dönüşüm, AR/VR, Arduino, mathlab, çocuklar için felsefe, büyükler için felsefe, gönüllülük, ekoprint, etkili konuşma teknikleri, maker hareketi, yoga, dans,zeka oyunları, orff müzik eğitimi, e-kpss hazırlık eğitimleri, amigurimi, şiş örgü bebek atölyeleri, gerçekleştirdik.

19- Bağışlar ile 602 kitaplık bir kütüphane kurduk ve gönüllülerimizin gerçekleştirdiği bir yazılım ile ödünç sistemi oluşturduk.

20-Kapitalizm 2.0 ve Sosyal Girişimcilik kitabının yazarı ile imza günü ve söyleşi gerçekleştirdik

21- 2 ayrı grup kitap klübü üyeleri ile Covid 19 öncesi düzenli okuma etkinlikleri yaptık halen online kitap okuma klübümüz okuma ve paylaşıma devam ediyor.

22- 2 hafta doğu karadenizdeki 8 üniversitede girişimcilik günlerinde toplam 300 kişiye sosyal girişimcilik, BM sürdürülebilirlik amaçları, engelli sorunu ve mimari çözümler konusunda söyleşilerde bulunduk. 2 kez BTÜ de girişimcilik konulu sohbetlerde aynı konularda konuşma yaptık. Uni4society, ENET, Bidestekol, GDG WTM, UÜ öğrenci toplulukları, BEBKA Sosyal Girişimcilik webinarı gibi etkinliklerde konuşmacı olduk.

23- 3 kez 2 şer hafta toplam 60 kişiye sosyal girişimcilik eğitimi verdik. 3 kez toplam 35 kişiye tasarım odaklı düşünce eğitimi verdik.2 kez toplam 20 kişiye proje yönetim döngüsü eğitimi verdik

24-Gönüllü grubumuz 3D yazıcı ile hem pandemide sağlık çalışanlarına maske üreti ağlarını destekledi; hem doğuştan 2 kolu olmayan 12 yaşındaki bir kız çocuğa protez Robtel projesi ile kol ürettik; hem de üniversite öğrencilerine teknofest yarışması için uçak kanatı ürettik ve ödevleri için yazıcımızı kullandırdık.

25-Kuluçka girişimcilerimize 54 saat girişimcilik, finans, pazarlama, dijital pazarlama, marka tasarımı, pitch desk, tasarım odaklı düşünme, stratejik yönetim, hukuksal süreçler ve iş kurma eğitimleri verdik

26-Toplam 45 kişilik kuluçka mentorlerimize uygulamalı mentorlük eğitimini 5 grup halinde 6 şar saat verdik

27-UÜ öğrencilerine liderlik eğitimini seçmeli ders olarak verdik

28-BTÜ C-Arf otonom arç grubu ile özel gereksinimli gençlerimiz ortak bir paylaşım etkinliğinde karşılıklı gerçekleştirdiklerini paylaşıp arcı kullandıkları bir deneyim günü gerçekleştirdik.

29-Toplam 15 adet sosyal fayda odaklı proje dosyası hazırlayarak farklı kurumlara başvurduk

30- Son iki ayda toplam 3 özel gereksinimli gencimizi istihdama kazandırdık.

31- Simbiyoz Store e ticaret sitemiz üzerinden sosyal fayda odaklı kurumların ürünlerini satışa sunduk.

32-Kermeslerde gönüllülerimizin el ürünlerini sergileyerek tanıtıp gelir elde etmeye katkıda bulunduk.

33-Fongogo cansuyu projesinde ve Özel günler için sanal tebrik kartları ile derneğimize katkı sağlayacak bağışlar için çalıştık.

34-Yakın zamanda sağlıklı beden, bilinçli cinsellik” projemizi zihinsel engelli gençler ve ebeveynleri ile üniversiteli gençlere yönelik BTÜ Toplum Gönüllüleri öğrenci topluluğu işbirliğinde gönüllü psikoterapist, tıp doktoru,cinsel terapist söyleşileri ile hayata geçirdik.

35-Global girişimcilik haftası kapsamında ve 25 kasım 12 Aralık aktivizm günleri kapsamında engelli sorunu, gönüllülük, sosyal girişimcilik konularını farklı açılardan ele alan birçok etkinliği ekosistem paydaşlarımız, gönüllülerimiz, destekçilerimizle hayata geçirdik.

Yeni dönemde ise

36- İşkur desteği ile özel gereksinimli bireylere istihdam yaratacak bir proje için çalışmalar yapacağız.

37- BursaTTO- Yıldırım Belediyesi ve Simbiyoz Aktivite ortaklaşa kırsalda kadını güçlendirecek pojeler hayata geçirmek için yurtdışından partnerlerimiz de dahil ederek çalışyoruz.

38- Mentorlerimizle 15 günde bir paylaşım etkinliklerimiz devam edecek.

39- Muhtarlar grubu ile paylaşımlı projeler tasarlıyoruz.

40- Sosyal hizmetler il müdürlüğü kadını güçlendirme dairesi çalışanları ile kadın kooperatifçiliği üzerine çalışma gruplarında yer alıyoruz.

40- E-gönüllü, BiDestekol, Önemsiyoruz, Open Joon, Pin Going, Pulsec, İki Kitap Yayınevi, Uluslarası Sosyal fayda derneği ve sosyal girişimleri ileve NDİ projesi kapsamında yerel yönetimler ve derneklerle, Ulusem ile işbirlikleri içerisinde çalışmalar gerçekleştireceğiz.

41- Engelli gençlerimizin aileleri vefat ettikten sonra kendi kendilerine yeterek hayatlarını idame ettirecekleri Yaşam Köyü Projemizin 1. etabının fizibilite çalışmaları ve arsa arayışımız devam ediyor.

41 kere maşallah ! Tüm bu çalışmalarda görev alan paydaşlara, destekçilerimize,dernek üye ve gönüllülerimize teşekkür ederiz. Birlikte filizleniyoruz !

BiDestekol STK Destek Atölyesinde Sivil Toplumda Sosyal İnovasyon Konuşuldu

BiDestekol STK Destek Atölyelerinin 11. bölümüne katılan Simbiyoz Aktivite kurucusu ve elektrik mühendisi Hülya Aras bu panelde Simbiyoz Aktivitenin öyküsünden yola çıkarak sosyal fayda ve sosyal inovasyon hakkında konuştu. Sosyal medyada ilgi çeken bu yayının tekrarını youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nda Sosyal Girişimcilik konuşuldu.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Sosyal Girişimcilik Sohbetleri Serisi “Fark Yaratan Sosyal Girişimciler Semineri” ile başladı. Simbiyoz Aktivite Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Gelişim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen seminerde başarılı sosyal girişimciler hikayelerini katılımcılarla paylaştı.

BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş moderatörlüğünde düzenlenen Fark Yaratan Sosyal Girişimciler Seminerine, Mühim Olan Kurucu Ortağı ve Akademisyen Doç. Dr. Tuba Üstüner, Joon Kurucu Ortağı Duygu Vatan, Genç Haber-İki Kitap-Acayip İşler Atölyesi Kurucu Ortağı ve Yazar İsmail Hilmi Adıgüzel, Simbiyoz Aktivite Kurucu Ortağı Hülya Aras konuşmacı olarak katıldı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nda Sosyal Girişimcilik konuşuldu

“Amaç sosyal etki yaratma”

Mühim Olan Kurucu Ortağı ve Akademisyen Doç. Dr. Tuba Üstüner, “Sosyal girişimcilikle ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında inanılmaz gelişmeler var. Yurt dışında ülkemizden biraz daha önce başladı. Sosyal girişim deyince gelirlerinin en az %50’sini ticari faaliyetlerden elde eden ve bir sosyal etki yaratmaya çalışan, kârını dağıtırken buna göre yapan gruplara sosyal girişimci diyoruz” dedi.

Joon Kurucu Ortağı Duygu Vatan, “Joon, dezavantajlı üreticilere tasarım ve satış desteği vererek aslında alternatif bir geçim kaynağı modeli yaratıyor. Benim yolculuğum öğrencilik yaşamımda başladı diyebilirim. Öğrencilik hayatından sonra sosyal fayda üreten bir iş yapma fikri en başından beri aklımda olan kendimi bir türlü konumlandıramadığım bir alandı. İlk başta bölümden sonra piyasadan şikâyet ederdim. Şikâyet etmeyi bırakıp kendimi ODTÜ endüstri tasarımında yan dal yaparken buldum. Bu süreçten sonra kendimi buldum diyebilirim. Joon, temel üretim becerilerine sahip ancak sınırlı gelir ve fırsatları olan dezavantajlı kişiler için bir kapasite geliştirme platformudur. Platformda, faydalanıcılara tasarımcıları ve potansiyel müşterileri bir araya getirerek tasarım ve satış desteği sağlıyor” diye konuştu.

Kurumsal hayattan sosyal girişime…

Simbiyoz Aktivite Kurucu Ortağı ve Elektrik Mühendisi Hülya Aras, “Girişimciliğin büyük kısmı yazılım üzerinde dönüyor ve dijital dönüşümün birçok alanıyla da örtüşüyor. Son olarak bir inovasyon laboratuvarı kurdum. Burada da üniversiteli gençlerle de uzun süren çalışmalar yaptık. Gençlerle birlikte bu çalışmalarda oldukça pozitif enerjiler toplamaya başladım. Sivil toplum alanında yıllardır derneklerde gönüllü olarak eğitmenlik yapıyordum. Artık toplumsal odaklı, sosyal fayda odaklı alanda sosyal girişimcilik ilgimi çekmeye başladı. En sonunda ben kaç yıl daha kurumsalda çalışacağım dedikten sonra noktayı koyarak çeşitli eğitimlerden sonra sosyal girişimci olmaya karar verdim” dedi.

Genç Haber-İki Kitap-Acayip İşler Atölyesi Kurucu Ortağı ve Yazar İsmail Hilmi Adıgüzel, “Ben sosyal girişimcilikle biraz tesadüf, birazda dertlenerek tanıştım. Gençlik platformu adı altında 2009 yılında bir dernek kurduk. 85 üniversitede temsilciliğimiz vardı. Üniversitelerin içinde sosyal sorumluluk projeleri icra ediyorduk. Bu dernek beş yıl boyunca ulusal ve uluslararası birçok projeye imza attı. Sosyal sorumluluk projeleri yaptı. Daha sonra ben kendi ajansımı kurdum. İki yıl önce de bir proje geliştirdim. Maddi anlamda kazanıyorduk, ulusal ve uluslararasında çok güzel işler yaptık. Ve o duygusal açlık beni yaralamaya başlayınca sosyal proje üretme isteği doğdu ve onu artık bastıramaz hale geldim. Bir proje geliştirdim. Bağış Kumbarası adı altında bu proje hem markaların hem de sivil toplum örgütlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunu araştırınca bu olayın adının dünyada sosyal girişimcilik olduğunu öğrendim” dedi.

BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş moderatörlüğünde düzenlenen, ‘Fark Yaratan Sosyal Girişimciler Semineri’ izleyicilerden ve sosyal girişimci adaylarından gelen sorular ardından tamamlandı. Seminerler sosyal girişim merkezleri ve bölgeden sosyal girişimciler ile önümüzdeki günlerde devam edecek.

Her şey bir hayalle başladı

23 Ekim 2019|#grandopening

Nisan ayında bir fikirken, Temmuzda tüzel kişilik kazanan Simbiyoz Aktivite, Eylül başında resmiyet kazandı. Tadilat dekorasyon işleri sevgili mimarımız Aylin Şen tarafından titizlikle yönetilen mekanımız, her gün bir önceki günden daha güzel bir gelişme içinde. Kapılarını 9 Kasımda Bursa ekosistemine açmak üzere hızla hazırlanıyor. Bu süreçte bize destek olan herkese kocaman teşekkürler! Biz inandık yola çıktık ; hayallerimiz gerçeğe dönüştü. Şimdi sıra sizde :

Bir haftanın sonunda

17 Kasım 2019|#grandopening

Açılışımız dillere destan bir şekilde gerçekleşti. Nilüfer belediye başkanı Sayın Turgay Erdem’in teşrifleri ve takdir konuşmaları, STK lar, konsolosluk temsilcileri, gönüllülerimiz, dostlarımız, öğrenciler ve ailelerimiz, gençler ve bölge sakinlerinin olduğu çok nezih bir  topluluğunun katılımıyla gerçekleşti. 

Otizm

13 Mayıs 2020|#ögb, #otizm, #özelgereksinimlibirey


OTİZM  NEDİR?  

iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır.

Down Sendromu

13 Mayıs 2020|#downsendromu, #ögb, #özelgereksinimlibirey, #simbiyozaktivite

 DOWN SENDROMU NEDİR?
Down sendromu, bir kromozom anomalisidir, genetik bir farklılıktır. İnsan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı 47 olmaktadır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. 

İngiliz doktor, Langdon Down 1866 yılında yayınladığı makale ile down sendromluların özelliklerini anlatan ilk doktor olarak tarihe geçmiştir. Genlerdeki varyasyonların, gerektiği gibi olmamasının bir sonucudur.

Sizce Simbiyoz Aktivite için pandemi dönemi kriz mi fırsat mıydı?

14 Haziran 2020|#pandemi, #simbiyozaktivite, #sosyalgirişimcilik

Simbiyoz Aktivite için yazılı kriz stratejilerimiz başta olmasa bile bu deneyimler zaten zorluklarla yaşamı her gününde deneyimleyen bir ekip olarak bizi çok şaşırtmadı.